JET pro stanovení alergenů v potravinách

Stanovení JET (jednoduchý enzymatický test) bylo vyvinuto naší společností. Jedná se o rychlé a jednoduché stanovení, založené na vazbě alergenu se specifickou protilátkou a kolorimetrické detekci přítomnosti alergenu. Stanovení poskytuje i při své rychlosti a snadnosti provedení vyšší citlivost než běžné rapid (lateral-flow) testy, a JET tak představují ideální řešení pro zjištování potenciální kontaminace potravin přímo ve výrobním závodu.

Soupravy jsou k dispozici ve dvou formátech: „Standard“ pro stanovení 5 vzorků zároveň a „Maxi“ pro stanovení 10 vzorků, které mohou být stanoveny až v pěti různých analýzách

 

Seznam produktů

 

Gluten

EET 00209        EET Gluten - standard

EET 00510        EET Gluten - maxi

EET 01213        EET Gluten  - swab

EET 01714        EET gluten sensitive - standard

EET 01814        EET Gluten sensitive - maxi

EET 01914        EET Gluten sensitive maxi - swab

 

Mléko

EET 00109        EET Milk – standard

EET 00610        EET Milk - maxi

EET 01313        EET Milk - swab

 

Vejce

EET 00410        EET Egg – standard

EET 00710        EET Egg - maxi

EET 01413        EET Egg - swab

 

Sója

EET 01012        EET Soya – standard

EET 01112        EET Soya - maxi

EET 01513        EET Soya - swab

 

Arašídy

EET 00812        EET Peanut – standard

EET00912         EET Peanut - maxi

EET 01613        EET Peanut - swab

 

 

Potravinové alergie

 

Látky vyvolávající potravinové alergie se vyskytují v potravinách běžně, nejčastěji se jedná o různé proteiny. Tyto alergeny vyvolávají u citlivých osob přehnanou odpověď imunitního systému, v extrémních případech může dojít až k anafylaktickému šoku. Potravinové alergie jsou geneticky podmíněné a objevují se přibližně u 1,5 % dospělých, u dětí je postiženo až 8 %. Zatím neexistuje žádná efektivní terapie, a jediným řešením je tedy absolutní eliminace daného alergenu ze stravy.

Nejčastěji se vyskytující potravinovou alergií dneška je alergie na vaječné proteiny, vyskytující se ve žloutku i v bílku.

Alergií na kravské mléko trpí až 3 % dětí ve věku do tří let. Hlavním alergenem je protein b-laktoglobulin, který je poměrně rezistentní proti štěpení trávicími enzymy, a může se tak dostat i do lidského mléka. Alergie mohou vyvolat i další mléčné proteiny, např. hovězí sérový albumin (BSA) a kasein.

Velice častá je také alergie na celer, vyskytující se u cca 3 – 10 % lidí s potravinovou alergií. Tato alergie má navíc velice úzkou vazbu na pylové alergie.

Alergie na hořčici se vyskytuje u 7 % lidí s potravinovou alergií, její výskyt je spojen s konkrétními geografickými oblastmi a dietními návyky populace.